Small animal house

Bedding & straw

Animal species
Type
Brands
Offers
Price
Content
Rating
Colour
Diameter
Substrate material
Sort by
17 Products
A bag of MultiFit hemp litter for small pets, showing a rabbit, guinea pig, hamster, and mouse, with "Einstreu" and heart design.
Exclusive
MultiFit
Hemp Bedding 100 l
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (228)
€49.99
(€0.50/l)
Packaging for MultiFit Hemp Fibres pet bedding, featuring a rabbit, guinea pig, and hamster. Text highlights softness and eco-friendliness.
Exclusive
MultiFit
Hemp Fibre 50 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (5)
€3.99
(€79.80/kg)
MultiFit Hemp Mat base litter for small pets, size M, with images of a rabbit, chinchilla, and guinea pig on packaging.
Exclusive
MultiFit
Small Pet Mat M 1 Piece(s)
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (94)
€6.99
Variants available: 3
Three Fit+Fun pet care products: 5 kg hay, 60 l bedding, and 600 g straw, featuring small animals on the packaging.
Exclusive
FIT+FUN
Small Pet Gift Set, 3-piece, 240 l
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (10)
€32.29
(€0.13/l)
500g bag of Real Nature Premium Straw for small animals, with a forest design and German text for rodents and dwarf rabbits.
Exclusive
REAL NATURE
Premium Litter Forest Experience 500 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (37)
€5.49
(€10.98/kg)
Clear plastic bag of golden straw labeled "REAL NATURE: Golden Stroh" for small animals, with icons for quality and natural ingredients.
Exclusive
REAL NATURE
Golden Straw 1 kg
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (19)
€6.49
(€6.49/kg)
A 3kg bag of MultiFit straw bedding for small pets, featuring images of a chinchilla, hamster, and rabbit on a pink background.
Exclusive
MultiFit
Straw Harvest 3 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (138)
€9.99
(€3.33/kg)
MultiFit small animal litter packaging featuring a rabbit, guinea pig, and mouse on a pink background, with text in multiple languages.
Exclusive
MultiFit
Small Animal Litter Press Pack 56 l
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (536)
€7.99
(€0.14/l)
Variants available: 2
A bag of MultiFit Kräutergarten pet bedding, featuring a mix of herbs and leaves, with images of a rabbit, guinea pig, and chinchilla.
Exclusive
MultiFit
Herb Garden 10 l
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (52)
€6.49
(€7.21/kg)
MultiFit pet bedding bag labeled 'NADELWALD' 1 kg, conifer forest bedding with rabbit, guinea pig, hamster and chinchilla
Exclusive
MultiFit
Coniferous Forest 10 l
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (59)
€6.49
(€6.49/kg)
A 24kg bag of MultiFit straw litter featuring images of a rabbit, guinea pig, chinchilla, and hamster, with text in multiple languages.
Exclusive
MultiFit
Natural Straw Litter Base Litter 24 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (254)
€24.99
(€1.04/kg)
A bag of "fit+fun Kleintierstreu" small animal bedding featuring images of a guinea pig, rabbit, hamster, and chinchilla on a red background.
Exclusive
FIT+FUN
small animal litter 15 l
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€0.13/l)
1010210.jpg
Petlife
Safebed shredded paper 800 g
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (28)
€7.99
(€9.99/kg)
A natural woven hay ball for small pets, featuring a circular shape and textured surface, ideal for chewing and play.
Exclusive
AniOne
grass nest 16 cm
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€8.49
Three Multifit pet food products: 1.5 kg straw bag with rabbits, 400 g grain-free herbs, and 300 g dandelion snacks.
Exclusive
MultiFit
Grain-Free Dwarf Rabbit Gift Set, 3-piece, 2.2 kg
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (5)
€20.19
(€9.18/kg)
Three Real Nature pet products: "Optimal Menue für Meerschweinchen" for guinea pigs, "Premium Dinkelstreu" bedding, and "Golden Straw" bedding.
Exclusive
REAL NATURE
Guinea Pig Gift Set 3-piece 10.5 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€29.79
(€2.84/kg)
A colorful 11kg bag of MultiFit wood litter featuring a rabbit, guinea pig, chinchilla, and hamster on the front, with text in German and English.
Exclusive
MultiFit
Natural Wood Litter 11 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (394)
€14.99
(€1.36/kg)

Small animal litter in the Maxi Zoo online shop