Small Animal

Small Animal Food

Animal species
Brands
Snack type
Phases of life
Package size
Special feed
Pet Category
Price
Offers
Rating
Sort by
120 Products
A bag of MultiFit hemp litter for small pets, showing a rabbit, guinea pig, hamster, and mouse, with "Einstreu" and heart design.
Exclusive
MultiFit
Hemp Bedding 100 l
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (228)
€49.99
(€0.50/l)
Bag of FIT+FUN Mountain Meadow Hay for small pets, featuring images of a rabbit, guinea pig, hamster, and chinchilla, 1kg.
Exclusive
FIT+FUN
Mountain Meadow Hay 1 kg
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (270)
€2.99
(€2.99/kg)
Variants available: 3
Five packages of MultiFit sticks for junior pets, featuring a rabbit and guinea pigs on the front, with pink packaging and nutritional information.
Exclusive
MultiFit
Sticks Junior 5 x 2 Sticks
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€10.99
(€18.63/kg)
Clear plastic bag of dried green dandelion leaves labeled "Multifit Nature Snacks Grain Free," featuring a rabbit and guinea pigs, 300g.
Exclusive
MultiFit
Grain Free Dandelion
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (22)
€7.99
(€26.63/kg)
Transparent bag of Mulifit Nature Grain Free snacks with dried herbs, labeled with images of a rabbit, guinea pig, and hamster.
Exclusive
MultiFit
Grain-Free Garden Herbs
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (10)
€7.99
(€26.63/kg)
Transparent bag of Multifit Nature Grain Free herbal mix for guinea pigs, showcasing dried herbs and vegetables with a guinea pig image.
Exclusive
MultiFit
Grain Free Guinea pigs
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (13)
€5.99
(€14.98/kg)
Pink MultiFit 800g bag of carrot feed for dwarf rabbits, labeled Mit Karotte für Zwergkaninchen, with rabbit images
Exclusive
MultiFit
for dwarf rabbits with carrot 800 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (143)
€4.99
(€6.24/kg)
Variants available: 2
Vitakraft Kräckers for small pets, featuring a guinea pig, with a honey and spelt flavor, labeled as sugar-free recipe.
Vitakraft
Crackers guinea pigs 5 x 2 pcs
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€26.70/kg)
Exclusive
MultiFit
Hamster Food 800g
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (29)
€4.99
(€6.24/kg)
Pink MultiFit 800g bag of alfalfa feed for dwarf rabbits (Zwergkaninchen), rabbit photo, "No added sugars" icon
Exclusive
MultiFit
for dwarf rabbits with alfalfa 800 g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (115)
€4.99
(€6.24/kg)
Variants available: 4
Pink MultiFit chinchilla food bag labeled "Mischfuttermittel für CHINCHILLAS", 800g, shows chinchillas and feed mix
Exclusive
MultiFit
Chinchilla Food 800g
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (19)
€4.99
(€6.24/kg)
MultiFit pink 2.5kg rat food bag showing two rats, text 'Mischfuttermittel für Ratten' and 'Compound feed for rats'
Exclusive
MultiFit
Rodent Food for Rats 2.5 kg
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (33)
€11.99
(€4.80/kg)
Pink MultiFit 800g bag of guinea pig compound feed, large guinea pig photo, text "Für Meerschweinchen".
Exclusive
MultiFit
Rodent Food for Guinea Pigs 800 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (72)
€4.99
(€6.24/kg)
Variants available: 4
Clear bag of MultiFit Nature Grain Free garden herbs (Gartenkräuter) 100g for small pets, pictured rabbit and small rodents
NewExclusive
MultiFit
Grain Free Herbs set of 4 Garden herbs 100 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€29.90/kg)
Variants available: 2
MultiFit pink 800g bag feed for gerbils, mice & dwarf hamsters; three rodents, seeds, and 'No added sugars' logo.
Exclusive
MultiFit
rodent food for mice, gerbils and dwarf hamsters 800 g
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (63)
€4.99
(€6.24/kg)
Variants available: 2
Three Fit+Fun pet care products: 5 kg hay, 60 l bedding, and 600 g straw, featuring small animals on the packaging.
Exclusive
FIT+FUN
Small Pet Gift Set, 3-piece, 240 l
Rating: 4.9 out of 5 stars
4.9 (10)
€32.29
(€0.13/l)
Package of Real Nature Best Muesli for dwarf hamsters, featuring a cute hamster and highlighting millet, rice, and oats.
Exclusive
REAL NATURE
‘Best Muesli’ for dwarf hamsters 500g
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (18)
€4.99
(€9.98/kg)
SALE
Pink MultiFit 800g bag of compound feed for senior dwarf rabbits showing two rabbits and the text "Für Senior-Zwergkaninchen"
Exclusive
MultiFit
Dwarf Rabbit Senior 800g
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (13)
You save 20%
€3.99
(€4.99/kg)
€4.99
Package of Real Nature Best Muesli for gerbils, featuring a cartoon gerbil, corn, and text in German and French about ingredients.
Exclusive
REAL NATURE
‘Best Muesli’ for gerbils, 500g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (8)
€4.99
(€9.98/kg)
Pink MultiFit 800g bag of junior dwarf rabbit food with two gray bunnies and "Zwergkaninchen" label.
Exclusive
MultiFit
Dwarf Rabbit Junior 800g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (11)
€4.99
(€6.24/kg)
Package of Real Nature Best Muesli for rats, featuring a graphic of a rat and text highlighting ingredients like oats, wheat, and beetroot.
Exclusive
REAL NATURE
‘Best Muesli’ for rats 500g
Rating: 2.8 out of 5 stars
2.8 (8)
€4.99
(€9.98/kg)
Package of Real Nature Best Muesli for hamsters, featuring a cute hamster illustration, with text detailing ingredients and nutritional benefits.
Exclusive
REAL NATURE
‘Best Muesli’ for hamsters, 500g
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (10)
€4.99
(€9.98/kg)
Six packages of Vitakraft Kräcker for rabbits, featuring a rabbit image, with text highlighting "Vegetables & beetroot" and "Sugar free recipe."
Vitakraft
Kräcker dwarf rabbit 2 pcs
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€26.70/kg)
A bag of "Funny Meal" hamster feed from fit+fun, featuring a close-up of a hamster on the front, with text in English, German, and French.
Exclusive
FIT+FUN
hamster feed 1 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€2.99/kg)
Colorful packaging of Multifit Fun Snacks featuring yogurt drops for small pets, with images of a rabbit, guinea pig, hamster, and mouse.
Exclusive
MultiFit
Fun snacks yoghurt drops 100g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€13.27/kg)
Bag of MultiFit hay labeled 'Heu-Ernte / Hay Harvest', shows rabbit, guinea pig, chinchilla illustrations and 1 kg.
Exclusive
MultiFit
hay harvest 1 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.99
(€3.99/kg)
Variants available: 3
A clear plastic bag filled with heart-shaped pet treats labeled "Erdbeer-Herzchen" from JR FARM, featuring a cartoon rabbit and strawberries.
JR Farm
Strawberry Hearts 150 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.49
(€23.27/kg)
A clear plastic bag filled with hay, labeled "REAL NATURE" with a scenic beach background, featuring the text "Regionales Weideheu Norddeutschland."
Exclusive
REAL NATURE
Meadow Hay from Northern Germany 1.5kg
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (13)
€9.99
(€6.66/kg)
A 750g bag of "Real Nature Grüne Natur" premium meadow hay for pets, featuring a pink label with a flower and scenic background.
Exclusive
REAL NATURE
Green Nature with Wild Rose Blossoms 750g
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (9)
€6.99
(€9.32/kg)
A pink bag of MultiFit Nature snacks featuring baby corn, with images of a rabbit, guinea pig, and hamster on the front.
Exclusive
MultiFit
Nature snacks corn cobs 2 Piece(s)
Rating: 3.9 out of 5 stars
3.9 (50)
€1.99
(€9.95/kg)
A bag of "fit+fun Funny Meal" guinea pig feed with a close-up of a guinea pig and "Vitamin Power" text.
Exclusive
FIT+FUN
Funny Meal for guinea pigs
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€2.99/kg)
Hay house for small pets, labeled "MultiFit Heuhaus - M," featuring a guinea pig and a mouse on the packaging. 100% natural.
Exclusive
MultiFit
Hay House M
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (49)
€8.49
(€28.30/kg)
A bag of "fit+fun Funny Meal" dwarf rabbit feed featuring a close-up of a rabbit's face, with colorful pellets visible in the background.
Exclusive
FIT+FUN
Funny Meal for dwarf rabbits
Rating: 5.0 out of 5 stars
5.0 (3)
€6.99
(€2.33/kg)
MultiFit Nature snacks packaging with a heart-shaped window showing colorful pet food and images of a guinea pig, rabbit, and hamster.
Exclusive
MultiFit
Nature snacks Flowers & Vegetables
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€19.90/kg)
Premium organic hay for pets, labeled "Real Nature," 1kg package with a close-up of the hay texture.
Exclusive
REAL NATURE
Organic Premium Meadow Hay, Natural, 1kg
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (41)
€8.49
(€8.49/kg)
A colorful bag of MultiFit Nature snacks for small pets, featuring a heart shape and images of a rabbit, guinea pig, and hamsters.
Exclusive
MultiFit
Nature dandelion root snacks 50 g
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (14)
€2.99
(€59.80/kg)
Premium hay for pets, labeled "Grüne Natur" with carrots and peppers, in a 750g bag. Features a green and orange design.
Exclusive
REAL NATURE
Green Nature with Peppers and Carrots 750g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (33)
€6.99
(€9.32/kg)
Pink MultiFit Nature bag of banana chips for small pets, label "SNACKS BANANEN-CHIPS", rabbit and rodents pictured.
Exclusive
MultiFit
Nature Snacks Banana Chips 120 g 120 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€16.58/kg)
Fit+Fun Sticks for small pets, featuring two honey-coated sticks and images of a rabbit, guinea pig, hamster, and chinchilla.
Exclusive
FIT+FUN
Rodent and Dwarf Rabbit Sticks 160 g Honey
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.79
(€11.19/kg)
Variants available: 2
EVERYDAY LOW PRICES
MultiFit Nature Grain Free pet snack, clear bag of green pea rings with small pets pictured; label shows "Erbsenringe"
Exclusive
MultiFit
Grain Free Pea Rings 150 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€13.27/kg)
MultiFit Sticks pet snacks for small animals, featuring a pink package with images of a rabbit, guinea pig, and chinchilla.
Exclusive
MultiFit
Sticks with dandelion & parsnip 112 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€17.77/kg)
Variants available: 4
Pink MultiFit Dipper small-pet snack pack with small animals; reads 'MIT WALDFRUCHT' and '2x60g=120g'
Exclusive
MultiFit
Dipper forest fruits 120 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€16.58/kg)
Variants available: 2
Pink MultiFit Nature pet snack bag labeled SNACKS KAROTTEN-CHIPS with images of rabbit, hamster, chinchilla and guinea pig
Exclusive
MultiFit
Nature snacks carrot chips 100 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€18.09/kg)
SALE
Green packaging of Burgess Excel Nature Snacks featuring "Herby Hearts" with mixed herbs and apple, suitable for rabbits and guinea pigs.
Burgess
Excel Herby Hearts 60 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
You save 20%
€2.39
(€39.83/kg)
€2.99

Small animal feed in the Maxi Zoo online shop