Small Animal Species

Guinea pig

Brands
Type
Pet Category
Phases of life
Price
Special feed
Form of administration
Offers
Rating
Size
Sort by
57 Products
A curved arrangement of natural wooden sticks, varying in thickness and color, ideal for pet habitats or as chew toys.
Exclusive
AniOne
Small Animal Wood Bridge 9 in 1 S
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (44)
€4.99
Variants available: 4
Gray ceramic pet bowl with a wide rim and smooth glossy finish, empty and shown on a white background.
Exclusive
AniOne
Small Animal Bowl gray 250 ml
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (26)
€4.99
Variants available: 2
Black metal bird feeder in a spherical design, suspended from a chain with a hook for easy hanging.
Exclusive
AniOne
Food Ball
Rating: 3.4 out of 5 stars
3.4 (7)
€4.49
A bag of MultiFit hemp litter for small pets, showing a rabbit, guinea pig, hamster, and mouse, with "Einstreu" and heart design.
Exclusive
MultiFit
Hemp Bedding 100 l
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (228)
€49.99
(€0.50/l)
Packaging for MultiFit Hemp Fibres pet bedding, featuring a rabbit, guinea pig, and hamster. Text highlights softness and eco-friendliness.
Exclusive
MultiFit
Hemp Fibre 50 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (5)
€3.99
(€79.80/kg)
MultiFit Hemp Mat base litter for small pets, size M, with images of a rabbit, chinchilla, and guinea pig on packaging.
Exclusive
MultiFit
Small Pet Mat M 1 Piece(s)
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (94)
€6.99
Variants available: 3
Wooden pet furniture with two levels, featuring a rustic design with bark texture and natural wood legs.
Exclusive
AniOne
Shelter Finn
Rating: 3.2 out of 5 stars
3.2 (34)
€15.99
Wooden pet table with a rustic design, featuring a flat top made of planks and four sturdy, natural wood legs.
Exclusive
AniOne
Finja Shelter
Rating: 4.1 out of 5 stars
4.1 (28)
€14.99
Bag of FIT+FUN Mountain Meadow Hay for small pets, featuring images of a rabbit, guinea pig, hamster, and chinchilla, 1kg.
Exclusive
FIT+FUN
Mountain Meadow Hay 1 kg
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (270)
€2.99
(€2.99/kg)
Variants available: 3
Wooden corner shelf for pet cages, featuring a natural finish and metal supports, designed for small animals.
Exclusive
AniOne
Nils Perching Shelf M
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (35)
€8.99
Variants available: 2
Black metal hanging storage basket with two hooks, designed for organizing pet supplies.
Exclusive
AniOne
Metal Hay Rack S
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (18)
€3.99
Variants available: 3
Transparent bag of Multifit Nature Grain Free herbal mix for guinea pigs, showcasing dried herbs and vegetables with a guinea pig image.
Exclusive
MultiFit
Grain Free Guinea pigs
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (14)
€5.99
(€14.98/kg)
Pet nail clippers with ergonomic gray and blue handles, featuring a curved blade for precise cutting and a safety guard.
Exclusive
AniOne
Claw Scissors for small animals
Rating: 4.4 out of 5 stars
4.4 (14)
€7.99
Pink MultiFit 800g bag of guinea pig compound feed, large guinea pig photo, text "Für Meerschweinchen".
Exclusive
MultiFit
Rodent Food for Guinea Pigs 800 g
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (72)
€4.99
(€6.24/kg)
Variants available: 3
Water bottle for small pets featuring images of a rabbit, guinea pig, and hamster on a blue background, labeled "AniOne Wild variety."
Exclusive
AniOne
Drinking Bottle 100 ml
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (88)
€2.99
Variants available: 4
SALE
Clear plastic package of hazelnut sticks for pets, labeled "Knabber-Hölzer Haselnuss," featuring a cartoon rabbit and hamster.
JR Farm
Hazelnut Chew Sticks 40g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
You save 20%
€2.79
(€69.75/kg)
€3.49
500g bag of Real Nature Premium Straw for small animals, with a forest design and German text for rodents and dwarf rabbits.
Exclusive
REAL NATURE
Premium Litter Forest Experience 500 g
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (37)
€5.49
(€10.98/kg)
Gray pet bed with a soft, fluffy white interior, designed for small animals to rest comfortably.
Exclusive
AniOne
cosy bed
Rating: 4.2 out of 5 stars
4.2 (15)
€15.99
Bag of MultiFit hay labeled 'Heu-Ernte / Hay Harvest', shows rabbit, guinea pig, chinchilla illustrations and 1 kg.
Exclusive
MultiFit
hay harvest 1 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.99
(€3.99/kg)
Variants available: 3
A clear plastic bag filled with hay, labeled "REAL NATURE" with a scenic beach background, featuring the text "Regionales Weideheu Norddeutschland."
Exclusive
REAL NATURE
Meadow Hay from Northern Germany 1.5kg
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (13)
€9.99
(€6.66/kg)
A 750g bag of "Real Nature Grüne Natur" premium meadow hay for pets, featuring a pink label with a flower and scenic background.
Exclusive
REAL NATURE
Green Nature with Wild Rose Blossoms 750g
Rating: 4.3 out of 5 stars
4.3 (9)
€6.99
(€9.32/kg)
A bag of MultiFit straw bedding for small pets, featuring a colorful label with images of a rabbit, guinea pig, and hamster.
Exclusive
MultiFit
Straw Harvest 1.5 kg
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (138)
€5.99
(€3.99/kg)
Variants available: 2
A bag of "fit+fun Funny Meal" guinea pig feed with a close-up of a guinea pig and "Vitamin Power" text.
Exclusive
FIT+FUN
Funny Meal for guinea pigs
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€2.99
(€2.99/kg)
Wooden pet house with a triangular shape and an arched entrance, designed for small animals.
Exclusive
AniOne
Jule Wooden Corner House S
Rating: 3.8 out of 5 stars
3.8 (5)
€21.99
Variants available: 2
Metal pet playpen with a blue canopy top, featuring a secure latch door and open design for visibility and ventilation.
Exclusive
FIT+FUN
FIT + FUN small animal enclosure
Rating: 4.0 out of 5 stars
4.0 (3)
€29.99
A bag of "fit+fun Funny Meal" guinea pig feed, featuring a guinea pig on the left, with colorful pellets and ingredients visible.
Exclusive
FIT+FUN
Funny Meal for guinea pigs
Rating: 3.0 out of 5 stars
3.0 (2)
€6.99
(€2.33/kg)
MultiFit small animal litter packaging featuring a rabbit, guinea pig, and mouse on a pink background, with text in multiple languages.
Exclusive
MultiFit
Small Animal Litter Press Pack 56 l
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (536)
€7.99
(€0.14/l)
Variants available: 2
A metal pet playpen with a blue canopy cover, designed for outdoor use, featuring an octagonal shape and secure latch.
Exclusive
FIT+FUN
octagonal small animal enclosure
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (11)
€34.99
Premium hay for pets, labeled "Grüne Natur" with carrots and peppers, in a 750g bag. Features a green and orange design.
Exclusive
REAL NATURE
Green Nature with Peppers and Carrots 750g
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (33)
€6.99
(€9.32/kg)
A bag of MultiFit Kräutergarten pet bedding, featuring a mix of herbs and leaves, with images of a rabbit, guinea pig, and chinchilla.
Exclusive
MultiFit
Herb Garden 10 l
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (52)
€6.49
(€7.21/kg)
MultiFit pet bedding bag labeled 'NADELWALD' 1 kg, conifer forest bedding with rabbit, guinea pig, hamster and chinchilla
Exclusive
MultiFit
Coniferous Forest 10 l
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (59)
€6.49
(€6.49/kg)
A pink bag of MultiFit straw litter for small pets, featuring a rabbit, chinchilla, guinea pig, and hamster, labeled "STROHSTREU" and "8 kg."
Exclusive
MultiFit
Natural Straw Litter Base Litter 8 kg
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (254)
€10.99
(€1.37/kg)
Variants available: 2
A bag of "fit+fun Kleintierstreu" small animal bedding featuring images of a guinea pig, rabbit, hamster, and chinchilla on a red background.
Exclusive
FIT+FUN
small animal litter 15 l
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€1.99
(€0.13/l)
MultiFit Kräuterheu herbal hay for small pets, 500g, 100% natural, with images of rabbit, guinea pig, hamster, and chinchilla.
Exclusive
MultiFit
Herbal Hay 500 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.99
(€7.98/kg)
MultiFit Blütenheu hay with blossoms for small pets, 100% natural, in clear plastic bag with images of rabbit, guinea pig, hamster, and chinchilla.
Exclusive
MultiFit
Flower Hay 500 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.99
(€7.98/kg)
MultiFit hay with peppermint for small pets, featuring a colorful label with images of a rabbit, guinea pig, and hamster.
Exclusive
MultiFit
Hay Peppermint 500 g
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€3.99
(€7.98/kg)
A white pet food bowl with a red interior, featuring cute red illustrations of hedgehogs and an apple along the side.
Exclusive
AniOne
Ceramic Bowl: 250 ml
Rating: 4.8 out of 5 stars
4.8 (8)
€3.99
Variants available: 2
White spray bottle labeled "AniOne Käfigreiniger" with text in French and English, indicating it's a cage cleaner for small animals, 500ml.
Exclusive
AniOne
Cage Cleaner
Rating: 4.6 out of 5 stars
4.6 (5)
€6.99
(€13.98/l)
A pet grooming brush with a square head and fine bristles, featuring a blue ergonomic handle for comfortable use.
Exclusive
AniOne
plucking brush for small animals
Rating: 4.7 out of 5 stars
4.7 (11)
€9.99
A clear bag of green hay labeled "REAL NATURE NAGER & ZIERKANINCHEN," with icons for premium quality and small animal suitability.
Exclusive
REAL NATURE
Green Nature with Chew Wood 1.5kg
Rating: 3.3 out of 5 stars
3.3 (6)
€9.99
(€6.66/kg)
A clear plastic bag filled with green hay, labeled "Real Nature" with a scenic mountain landscape in the background.
Exclusive
REAL NATURE
Alpenvorland Meadow hay
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (6)
€9.99
(€6.66/kg)
SALE
Guinea pig menu with illustration, showcasing 58 ingredients, grain-free formula, and dental health-focused pellet shape.
Exclusive
REAL NATURE
Optimal Menu for Guinea Pigs 1,5kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
You save 20%
€11.99
(€7.99/kg)
€14.99
A clear bag of green Timothy hay labeled "Real Nature Timothy," suitable for small animals and dwarf rabbits in multiple languages.
Exclusive
REAL NATURE
Timothy Hay 1.5 kg
Rating: 4.5 out of 5 stars
4.5 (2)
€12.99
(€8.66/kg)
A 1kg bag of premium hay labeled "Real Nature," featuring green grass and a circular inset showing the hay texture.
Exclusive
REAL NATURE
Green Nature 1 kg
Rating: 0.0 out of 5 stars
(0)
€6.99
(€6.99/kg)
Variants available: 2
Wooden hay feeder with a circular base and hanging rope, filled with dried grass for small pets.
Exclusive
AniOne
Hay Roll Luca S
Rating: 3.1 out of 5 stars
3.1 (15)
€17.99
Wooden pet ramp with a sloped design and steps, ideal for small animals to climb and access higher areas.
Exclusive
AniOne
Wooden Bridge Elsa
Rating: 3.5 out of 5 stars
3.5 (6)
€19.99

Guinea pigs: accessories for the enclosure in the Maxi Zoo online shop